czytamy: autoportret


drugi w 2017 roku numer "autoportretu" poświęcony jest regionalizmom - tym rozumianym tradycyjnie, a zwłaszcza tym nowszym, widzianym z perspektywy modern- i postmodernizmu.

fotos: mozaw

"W tym numerze chcieliśmy podejść do zagadnień regionalizmu w architekturze bez nostalgii i retoryki powrotu do źródeł. (...) linia podziału między tożsamościowym wymiarem regionu, a jego potencjałem twórczym i operacyjnym jest bardzo płynna, będzie nas nurtować tym razem nie konstrukt tożsamości, lecz funkcjonalność, organiczność i pomysłowość rozwiązań i inspiracji kulturą regionu." - pisze naczelna, Dorota Leśniak-Rychlak.


dostajemy różne teksty do przemyślenia, ale szczególnie cieszy pierwsza polska publikacja starego-jarego eseju Kennetha Framptona "W stronę krytycznego regionalizmu. Sześć punktów architektury oporu" - rzeczy napisanej w 1983 roku, na fali nieprzedawnionej walki z globalizacją, do jakiej mogłaby, według autora, stanąć lokalna architektura wraz ze swymi lokalnymi architektami oraz architektkami... w wydaniu netowym Framptona nie brak, ale są również inne tropy warte prześledzenia, choćby znany i lubiany w Polsce od 2012 roku Juhani Pallasmaa z artykułem "Tradycja i nowość".


czytamy.

biblio:
autoportret: pismo o dobrej przestrzeni, 2 [57] 2017, Wyd.: Małopolski Instytut Kultury, Kraków.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ola na de gaulle'a

czytamy: rok 2017

architektka w terenie: natqa