ola na de gaulle'a


pod opieką grupy młodych kobiet znalazło się kilka wrzeszczańskich ulic. zaczynamy od ulicy de Gaulle'a, po której prowadzi nas Ola.

fotos: ola błyskal

"poruszając się po mieście, głównie dążymy do wcześniej określonego celu. żyjąc w pośpiechu, nie zastanawiamy się, ile traci na tym kształtowanie naszego poczucia estetyki czy odbioru otaczającej nas przestrzeni. miejsce, w którym mieszkamy, może być czymś więcej niż codzienną drogą do pracy lub wyjściem do znanej restauracji. czasem wystarczy się zatrzymać, spojrzeć z innej perspektywy na otaczający nas krajobraz i tym samym zauważyć niewidzialne do tej pory walory miasta – choćby Gdańska – i jednej z jego najbardziej intrygujących dzielnic – Wrzeszcza. 


ulica Generała Charlesa de Gaulle’a jest jednym z takich miejsc. z punktu widzenia przeciętnego przechodnia nie zauważa się na niej nic nadzwyczajnego, ciąg kamienic prowadzący do głównej ulicy – Grunwaldzkiej. potencjał tej ulicy zasługuje jednak na coś więcej, na spojrzenie z innej strony i próbę odczytania klimatu, który jest jej nieodłącznym atutem – choć tak rzadko dostrzeganym w codziennym dniu. 


cechą charakterystyczną tej przestrzeni jest wąskość, ujęta z dwóch stron w długie pierzeje ściśle zabudowanych fasad. to właśnie one tworzą wyjątkowy klimat: poczucie wejścia do korytarza z pięknie zdobionymi ścianami i wysokim sufitem wpuszczającym do niego świeży oddech. 


różnorodność fasad buduje tożsamość tego miejsca, często błędnie interpretowaną i tym samym niszczoną. potencjał ulicy jest tak duży, że każdy powinien chociaż przez chwilę zastanowić się nad jej lokalnymi walorami i cechami charakterystycznymi. prawie każda z kamienic jest odzwierciedleniem dzieła sztuki; klasycznie proste czy finezyjnie zdobne fasady tworzą kompletną architekturę. 


całość założenia jest niewątpliwie wyjątkowa w swej niepowtarzalności, dzięki zachowaniu cech wspólnych – takich jak baśniowo wręcz zdobione, drewniane drzwi. ilość pięknych detali tej architektury, często słabo zachowanych, nakłania do studiowania wyjątkowego charakteru „wnętrza miejskiego” i refleksji nad tym co można zrobić, alby nie zatracać wyjątkowego potencjału jaki daje zabudowa de Gaulle’a – ulicy, która sama w sobie jest urbanistyczno-architektonicznym dziełem sztuki."
Ola


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

architektka w terenie: natqa

czytamy: rok 2017